Gminne uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

0

W niedzielę, 11 listopada br. odbyły się wyjątkowo uroczyste  gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody patriotyczno-religijne rozpoczął III Marsz Niepodległości ulicami Błaszek. Pochód zatrzymał się przed Urzędem Miejskim w Błaszkach by oddać hołd poległym za ojczyznę pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę budynku. Burmistrz Błaszek Karol Rajewski wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Błaszkach Andrzejem Kosatką  zapalili w tym miejscu znicze. Następnie uczestnicy marszu zatrzymali się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej, gdzie Burmistrz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Błaszkach Bogusławem Klimaszewskim zapalili znicze. Podczas  III Marszu  Niepodległości Burmistrz z Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej w Błaszkach  odsłonili dwie tablice z napisem „Park Wolności” i „Park Wincentego Witosa”. Przypomnijmy, że nazwę parkom miejskim nadała wcześniej Rada Miejska w Błaszkach. Patriotyczną atmosferę wydarzeniu nadawał ton utworów narodowych, granych przez Miejską Orkiestrę Dętą w Błaszkach, idącą na czele III Marszu Niepodległości Następnie uczestnicy uroczystości udali się na  Mszę świętą w kościele św. Anny w Błaszkach w intencji Ojczyzny odprawioną przez księdza kanonika Jerzego Mikołajewskiego, proboszcza Parafii pw. św. Anny w Błaszkach. Po nabożeństwie na placu przed Błaszkowianką odbyła się część patriotyczna uroczystości.  Po Hymnie, apel poległych odczytał Piotr Rolirat dyrektor Szkoły Podstawowej w Błaszkach. Po apelu pod Pomnikiem Bohaterom Tej Ziemi zostały złożone wieńce oraz zapalone znicze.
Oficjalne uroczystości w Błaszkach zakończyło ognisko patriotyczne w Parku Niepodległości w Błaszkach, śpiewanie pieśni patriotycznych z harcerzami i poczęstunek. Dokładnie o godzinie 12.00 Burmistrz wraz z harcerzami z 44 Błaszkowskiej Drużyny Harcerskiej „Parasol” odśpiewał hymn narodowy.
Podsumowaniem gminnych uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była  Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wojkowie  odprawiona przez proboszcza parafii ks. Ryszarda Krakowskiego. Po Mszy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej
Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Bernadetty Soubirous w Trzcince oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Jasionnej zaprezentowali przepiękny program artystyczny, którego zwieńczeniem było spotkanie przy ognisku i poczęstunek. W wieczornej części uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe OSP z terenu parafii Wojków. Nie zabrakło także Burmistrza Błaszek Karola Rajewskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Kostaki i radnego Marka Urbana.
W dzisiejszych gminnych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział licznie przybyli mieszkańcy Błaszek, delegacie i poczty sztandarowe ze szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych,  policji oraz organizacji społecznych w tym Polskiego Stronnictwa Ludowego, harcerze, księżą, Burmistrz Błaszek Karol Rajewski, pracownicy Urzędu Miejskiego w Błaszkach i podległych jednostek oraz radni gminni. Serdecznie wszystkim dziękujemy.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym oficjalnym profilu facebook (kliknij aby przejść do galerii).