XXIV Krajowe Dni Ziemniaka w Kalinowej

0

Pod hasłem „Ziemniak dziś i jutro” w terminie 26 i 27 sierpnia br w Kalinowej odbędą się XXIV Krajowe Dni Ziemniaka. Tegoroczna edycja wydarzenia jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ po raz pierwszy odbywa się w miejscowości Kalinowa w Gminie Błaszki. Wraz z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie do organizacji tegorocznych Krajowych Dni Ziemniaka przyłączyły się lokalne przedsiębiorstwa Hodowla Roślin Kalinowa Sp. z o.o., i Agrosad Sp. z o.o., Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Stowarzyszenie Polski Ziemniak oraz Gmina Błaszki.
XXIV Krajowe Dni Ziemniaka to jedno z ważniejszych wydarzeń związanych z branżą ziemniaczaną. Podczas targów zaprezentowanych zostanie ponad 100 nowych odmian ziemniaków. Przedstawione zostaną innowacyjne technologie sadzenia, pielęgnacji, zbioru oraz nawożenia i ochrony ziemniaka – 14 różnych programów ochrony i nawożenia. Zademonstrowane zostaną możliwości wykorzystania w rolnictwie nowych rozwiązań technologicznych, takich jak systemy naprowadzania GPS, czy drony skanujące pola. Będzie można dowiedzieć się, jak unikać błędów agrotechnicznych, mających wpływ na jakość i plon bulw ziemniaka. Dodatkowo będzie można zobaczyć kolekcję ponad 30 odmian cebuli wraz z wpływem zastosowania różnych systemów nawadniania na jej plon i jakość.
XXIV Krajowe Dni Ziemniaka to również największy w historii Polski pokaz zbioru ziemniaków. Wykopki wykonywać będzie jednocześnie od sześciu do ośmiu jedno-, dwurzędowych i samobieżnych kombajnów różnych producentów. Całość pokazów zbioru będzie rejestrowana kamerami umieszczonymi na kombajnach oraz na dronach, a obraz będzie na żywo odtwarzany na telebimie. Poza praktycznymi pokazami, będzie można skorzystać z wiedzy krajowych i zagranicznych ekspertów, którzy poprowadzą wykłady na temat technologii uprawy, przechowalnictwa, odmianoznawstwa ziemniaka, a także rozwiązań marketingowych oraz przepisów prawnych.
Niespodzianką podczas wystawy „Ziemniak dziś i jutro” będzie prezentacja ziemniaka przyszłości, mini bulwy „Little Potato”. Jest to nowoczesna technologia reprodukcji ziemniaka.
Zwieńczeniem sobotniego wydarzenia będzie koncert „Nie taki Straszny Dwór” Wędrownego Festiwalu p.n. „Kolory Polski” organizowanego przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wystąpią w nim artyści Teatru Wielkiego w Łodzi, śpiewacy wykonają arie, duety i tercet operowy oraz pieśni Stanisława Moniuszki, artyści baletu wykonają choreografie  do mazura ze „Strasznego dworu” oraz poloneza z „Halki”.