Ostatni dzień Błaszkowskich Nocy

0

Za nami ostatni dzień Błaszkowskich Nocy, który rozpoczął się dożynkami gminno-parafialnymi  w Kalinowej. O 12:00 odprawiona  została Msza Święta w intencji rolników przez proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kalinowej ks. kan. Tadeusza Sticha, a od 13:00 rozpoczął się festyn dożynkowy na boisku LKS Kalinowa. W tym roku współorganizatorami  dożynek wraz z Burmistrzem Błaszek Karolem Rajewskim byli sołtysi Kalinowej, Garbowa i Golkowa oraz radny Rady Miejskiej w Błaszkach Ireneusz Hendrysiak.
Następnie uroczystości przeniosły się do Błaszek, gdzie od 16:00 do 20:00 w Parku Niepodległości w Błaszkach czekała moc atrakcji w Krainie Dzieci – warsztaty plastyczne, plac zabaw oraz animacje kreatywne, rodzinne i piknikowe. Od 16:00 do 18:00 można było oglądać i wziąć udział w animacjach sztuk walki – karate Kyokushin. O 15:00 tradycyjnie wyruszyły wycieczki turystyczne po terenie gminy Szlakiem Dworków Szlacheckich. Prowadziła je przewodnik PTTK. Przez dwa dni można było także podziwiać obrazy namalowane podczas tegorocznego pleneru „Szlakiem dworków szlacheckich” pod hasłem „Park Art” w namiocie artystycznym zainstalowanym w Parku Niepodległości w Błaszkach.
Podobnie jak w sobotę odbył się także Jarmark Błaszkowski, czyli liczne stoiska z lokalnymi przysmakami i rękodziełem. To też Strefa niskich cen, gdzie miejscowych smakołyków można było skosztować za symboliczną złotówkę. Jak zawsze przygotowały je stowarzyszenia z Aktywnej Gminy Błaszki.
Finałem biesiady był konkurs na błaszkowską nalewkę. To konkurs na najlepszy trunek na bazie runa leśnego. Biorą w nim udział nalewki przygotowane i zgłoszone przez stowarzyszenia i organizacje uczestniczące w Błaszkowskich Nocach w roku 2018. Oceniane są walory smakowe, aromat a nawet dekoracja flakonu. Tegoroczna edycja zgromadziła dziewięć nalewek konkursowych. Spośród nalewek zgłoszonych do konkursu najlepszą okazała się nalewka z czarnej porzeczki przygotowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Chrzanowice, Chrzanowice –  Wilczkowice „Polne Kwiaty”.
Na parkingu przed Urzędem Miasta tak jak w sobotę ustawione było Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy. Podczas wydarzenia było można także włączyć się w akcję Daj coś kolorowego.
Nie zabrakło także dobrej muzyki. Na scenie w Parku Niepodległości wystąpili: Zespół „Szyszki z Lutomierska”, Krzysztof Pilch – przeboje świata, Kapela z Szaconkiem z Włocławka, – Duet „For You” – covery. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tegorocznych Błaszkowskich Nocy.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii na oficjalnym fampage’u Urzędu Miejskiego w Błaszkach.