Koncert „Artyści dla Niepodległości” w Błaszkach

0

W piątek, 30 listopada br. pod nazwą „Artyści dla Niepodległości” w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach odbył się koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączony ze zbiórką charytatywną na rzecz poszkodowanej w pożarze 7- osobowej rodziny z Wolenia. Organizatorem koncertu była Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Błaszkach, Rada Rodziców działająca przy tej szkole oraz Stowarzyszenie „Uśmiech dziecka”. Koncert współfinansowany był z budżetu gminy Błaszki.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Roty”. Następnie artyści Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu: wykładowcy Adam Michalak, Eryk Szolc, oraz studentka Wydziału-  Emilia Popłonek wykonali utwory wojenne i legionowe, pieśni patriotyczne i wolnościowe. Wspólnie z publicznością zaśpiewali najpopularniejsze utwory, takie jak „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko” „Serce w plecaku”. Nie zabrakło też utworów Grechuty, Kaczmarskiego, Niemena czy Klenczona. Dopełnieniem były wiersze polskich poetów prezentowane przez aktorkę Katarzynę Strojną- Bigorę. Na scenie zaśpiewali też mali artyści – „Błaszkowskie Słowiki” –  uczniowie Szkoły Podstawowej w Błaszkach pod kierownictwem siostry obliczanki Aleksandry Sawiełajć. Koncert poprowadziła Wioletta Przybylska Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Błaszkach, gości przywitał Piotr Rolirat dyrektor Szkoły Podstawowej w Błaszkach. O tym, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze mówił Piotr Świderski Burmistrz Błaszek. W koncercie udział wzięło ponad 300 osób.

Podczas zbiórki charytatywnej zorganizowanej w ramach uroczystości wolontariusze zebrali 3.140,46 zł. Pieniądze zostaną przekazane na budowę domu dla poszkodowanych. Akcja „Wspólnie odbudujemy dom” trwa od października br.. Na kocie Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” jest już ponad 40 tys. złotych na ten cel. Dodatkowo ponad 15 tys. zł zebrali wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach, Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej w Błaszkach.